Slastice i kolači

Slatka napast

Od kremastog sira do cheesecakea: Kako je nastala svjetski poznata slastica?

- Zanimljivost by coolinarika.com -

Kremasta, jednostavna i neodoljivo ukusna – riječi su koje najbolje opisuju svjetski poznatu slasticu cheesecake ili tortu od sira. Evo koja je njezina priča

Cheesecake ili torta od sira, čiji je glavni protagonist upravo sir, idealna je slastica za svako doba godine i za svaku prigodu, a omiljena je među svim generacijama. Osim što je vrlo ukusna, ne oduzima mnogo vremena i jednostavna je za izradu pa je odličan izbor za sve početnike u kuhinji. Prije nego što stignete reći cheese, vaša je torta spremna za posluživanje!

Danas postoje stotine recepata za ovu ukusnu deliciju - od onih za tortu koja se peče, do verzija koje se ne peku. Osim u načinu pripreme, recepti se razlikuju i po sastojcima pa tako imamo cheesecake s voćem, čokoladni cheesecake i mnogima omiljeni cheesecake s Lino Ladom.

Cheesecake s krispi kuglicama

Cheesecake izrađen s najfinijim namazima i ukrašen krem kuglicama razveselit će najmlađe goste i donijeti lijepo raspoloženje za vaš stol.

No koji je prvi i pravi? Mnogi pretpostavljaju da cheesecake potječe iz New Yorka, ali zapravo seže mnogo dublje u prošlost. Pa predlažemo da uzmete krišku omiljene torte od sira i da zajedno otkrijemo njezinu slatku priču.

Gdje nalazimo cheesecake?

Inačica slična današnjem cheesecakeu prvi se put spominje u antičkoj Grčkoj, a vjeruje se da se u povijesti kolač sa sirom posluživao sportašima tijekom prvih Olimpijskih igara 776. godine prije Krista. Tada se ovaj popularni kolač radio od svega četiri sastojka: brašna, sira, pšenice i meda, a oblikovan je pomoću kalupa i pečen u pećnicama na drva. Osim na Olimpijskim igrama, cheesecake se posluživao i na grčkim vjenčanjima. Pekla ga je mladenka i posluživala obitelji i prijateljima novog supruga, a taj se čin smatrao gestom gostoprimstva.

Kad su Rimljani osvojili Grčku, usavršili su postojeći recept za cheesecake (kolač sa sirom). Rimski političar Marko Porcije Katon 200 godina prije Krista zapisao je recept za kolačiće čiji su sastojci bili drobljeni sir, brašno, jaja i med. Rimski naziv za ovu tortu je bio „placenta“ ili „libum“, a Rimljani su ga vrlo često nudili svojim bogovima kao dar.

Širenjem Rimskog Carstva, sve popularniji desert probio se do mnogih europskih zemalja, a tijekom godina dobio je stotine varijacija. Cheesecake kakvog danas poznajemo nastao je u 18. stoljeću, a u 19. stoljeću stvoren je recept za kultni njujorški cheesecake. Recepata za njegovu pripremu je mnogo, no ono što je zajedničko svim njujorškim verzijama jest kremasti sir koji se koristi umjesto svježeg.

Lagani lepršavi cheesecake s borovnicama

Malo, simpatično, plavo voće borovnicu najbolje je koristiti u njenom svježem izdanju, pa gdje bolje nego u slastici koja se ne mora peći.

Kako je cheesecake od tradicionalne postao trendi slastica?

Usprkos dugoj povijesti, danas se pod pravim cheesecakeom podrazumijeva onaj američki. Moderna verzija popularnog deserta slavu duguje Williamu Lawrenecu iz Chestera u New Yorku koji je krajem 19. stoljeća razvio kremasti sir, a koji je danas neizbježan sastojak svakog slasnog, kremastog i laganog cheesecakea. U receptu za tortu od sira proslavio ga je Arnold Reuben, vlasnik legendarnog njujorškog restorana Turt, koji je tvrdio da je njegova obitelj napisala prvi recept koji se radio s krem sirom. Priča glasi da je Rueben jednom prilikom kušao tortu od sira i zaljubio se u nju, a ubrzo je počeo eksperimentirati sa sastojcima i omjerima i u konačnici je počeo posluživati u svojem restoranu. Torta od sira postala je vrlo popularna među njegovim gostima, a sve je ostalo povijest.

Bilo da su Grci, Rimljani, Lawrence, Rueben ili netko peti zaslužni za neodoljivu tortu od sira, složit ćete se da ova poslastica s razlogom nosi titulu jedne od omiljenih torti. Ako već niste, uvjerite se u to već danas i pronađite recept za ukusni cheesecake na coolinarici.

ŠEĆERU BAJ-BAJ

Jedna slatka briga manje