U Podravki počeo otkup pšenice ovogodišnjeg roda
Od srijede su vrata Podravkinog silosa i mjenjačnica u Koprivnici, Novigradu Podravskom, Peterancu, Imbriovcu, Rasinji i Sokolovcu otvorena od 7 sati za otkup pšenice ovogodišnjeg roda.
Kao i prethodnih ljeta prodavači ovogodišnje pšenice, mogu žitni rod prodati, predati ga na ime povrata ulaganja Podravke u zajedničku proizvodnju ili staviti u polog radi zamjene za mlinske proizvode i sjemensku pšenicu u mjenjačnicama Podravke.
Na prijemnim mjestima u Novigradu Podravskom i Sokolovcu pšenica se može predati samo u polog. U Podravkinom silosu u Koprivnici preuzimanje pšenice obavljat će se svakodnevno non-stop od 0-24 sata uključujući i subote i nedjelje. U mjenjačnicama pak prijem pšenice obavljat će se svakodnevno u vremenu od 7 do 18 sati. Po potrebi radno vrijeme će se usklađivati, a o tome proizvođači će biti obaviješteni putem javnih glasila. Cijena po kojoj će se žitno zrno ove godine otkupljivati usuglašena je na sastanku predstavnika mlinske industrije koji je u utorak održan u Podravki, a prisustvovali su mu predstavnici domaćina Podravke, Mlinara iz Križevaca, Čakovečkih Mlinova i Natura Agra iz Đurđevca. Najveći otkupljivači dogovorili su se da otkupna cijena pšenice bude 82 lipe po kilogramu. Odnosi se to na pšenicu standardne kvalitete koja podrazumijeva hektolitarsku težinu od 76, vlagu od 13 posto s primjesama od 2 posto, s tim da će ulazni kalo na predanu količinu biti jedan posto. Za odstupanje kvalitete isporučene pšenice od standardne cijena će se usklađivati, a za pšenicu s vlagom iznad 14 vrijednost će se umanjiti i za troškove sušenja prema važećem cjeniku.
Vrijednost pšenice isporučene u mjenjačnicama također će se umanjivati na ime troškova prijevoza od mjenjačnica do silosa u Koprivnici. Pšenica s većom vlagom od 24 posto, primjesama većim od 10 posto ili hektolitarskom težinom manjom od 70 neće se preuzimati. Ona pak s hektolitarskom masom od 70 do 72 smatrati će se pšenicom niže kvalitete i otkupljivati će se po cijeni od 66 lipa po kilogramu.
Radi brže obrade podataka i ubrzanja protoka vozila proizvođači pšenice trebaju obvezno sa sobom ponijeti osobnu iskaznicu, štednu knjižicu Podravske banke ili broj tekućeg računa i ugovor o proizvodnji. Proizvođači koji su s Podravkom ugovorili proizvodnju pšenice na 20 ili više hektara zemljišne površine moći će koristiti i pravo prvenstva kod ulaska za predaju pšenice. Količina pšenice određivat će se vaganjem na prijemnim mjestima, a kvaliteta uzorkovanjem i analizom uzoraka primjenom automatskih uređaja i mjernih instrumenata.
Reklamacije se mogu izraziti neposredno nakon obavljenog posla, a naknadne se neže uvažavati. Isplata pšenice obavljat će se putem Podravske banke s tim da će se proizvođači javljati najbližim njezinim poslovnicama, a o datumu isplate obavještavati će se putem lokalnih radio postaja. Očekuje se da će isplata biti obavljena do 15. kolovoza. U Mlinovima i pekari, koji su otkupljivači pšenice, očekuju, s obzirom na povoljnije vremenske uvjete, bolje prinose od lanjskih.
Prema informacijama Pere Katića pomoćnika direktora Proizvodnje 2, Podravki je za potrebe mlinske industrije potrebno 30 tisuća tona pšenice od čega se polovicu potreba očekuje namiriti na području koje gravitira Podravki. Od te polovice 30 posto će biti pšenica poboljšivač, a takvu proizvodnju Podravka ima ugovorenu na širem koprivničkom području. Ostatak potreba namiriti će kao i prethodnih godina najvećim dijelom iz žitorodne Slavonije.