Ujedinjeni Arapski Emirati

Kuhinja Ujedinjenih Arapskih Emirata je mješavina različitih kuhinja sa Srednjeg istoka i Azije, ali sa prepoznatljivom vlastitom kuhinjom. Tradiocionalna jela Emirata karakterizira česta priprema ribe, mesa i riže. Vegeta univerzalni i specijalni dodataka jelima koji su dostupni na tržištu odlično se uklapaju u ovu kuhinju i odogaćuju domaće okuse jela.

Ujedinjeni Arapski Emirati

Podravka Gulf FZE

JAFZA ONE, office BB 1209
Jebel Ali
Dubai, UAE

tel: +971 4 881 8449
fax: +971 4 881 8549
e-mail: podravka@podravka.ae

Kontakt osoba:
Saju Jacob Joseph, Direktor

Geografski položaj

Ujedinjeni Arapski Emirati prostiru se na površini od oko 83.600 km2 i imaju oko 4.300.000 stanovnika. Država je smještena u istočnom dijelu Arapskog poluotoka i prostire se duž više od 650 kilometara južne obale Perzijskog zaljeva između Omana i Saudijske arabije. Ujedinjeni arapski Emirati su federacija sedam emirata Abu Dabi, Dubai, Ajman, Fujairah, Rasa l-Khaimah, Sharjak i Um mal-Quwain. 

Povijesni utjecaj na kuhinju

Prehrambene navike stanovnika UEA uvjetovane su kako geo-klimatskim uvjetima, tako i specifičnostima islamske religije, ali i vjekovnim brojnim i upečatljivim društveno-povijesnim utjecajima i previranjima na ovom području. Stoga se u kuhinji Ujedinjenih Arapskih Emirata, prepoznaju utjecaji brojnih drugih kultura, posebno zemalja Srednjeg i Bliskog istoka, primjerice Indije i Kine te susjednih zemalja, Katara, Saudijske Arabije i Omana. Kako se ovim područjem vjekovima odvijala trgovina i transport začina između Azije, Afrike i Europe, dostupnost brojnih i različitih začina doprinijela je tome da je kuhinja Ujedinjenih Arapskih Emirata vrlo začinjena, aromatična, krepka, slatka i raznolika, pa je i danas baš kao i nekad doživljaj za sva čula i pravi festival mirisa, okusa i tekstura. 

Karakteristike kuhinje

U Ujedinjenim Arapskim Emiratima prehrana se temelji na žitaricama, primjerice prosu i pšenici, grahoricama, posebno leći i slanutku te riži i raznolikom povrću i voću. Od mesa, uglavnom se priprema piletina, janjetina, ovčetina, jaretina, rjeđe junetini, te riba i plodovi mora. Od povrća su najzastupljeniji patlidžani, paprika, krastavci, rajčica i karfiol, a od voća citrusi, banane, jabuke, marelice, grožđe i nar koje se jede sirovo i iscijeđeno, ali i u krepkim kombinacijama s povrćem i mesom. Povrće se priprema na različite načine, sirovo na salatu, ukiseljeno, pirjano, pečeno na roštilju, samo ili u kombinaciji sa žitaricama, rižom, grahoricama i mesom.

Obilato se koriste maslinovo i sezamovo ulje, a i začinsko bilje, začini i mješavine, među kojima su menta, češnjak, papar, kumin, cimet, kajenski papar, klinčić, kardamom, paprika, muškatni oraščići i šafran koji su podjednako zastupljeni i u krepkim i u slatkim jelima. Osim na začinima, u pripremi neobično slatkih i maštovitih deserta se ne štedi na medu, orasima, pistacijama, datuljama, bademima i ružinoj vodici. 

Karakteristična jela

U ovom su području, baš kao i u drugim arapskim zemljama popularna su mala jela mezze od povrća i mesa servirana uz različite salate te umake i dipove, primjerice hummus, pire od slanutka začinjen pastom od sezama, maslinovim uljem i limunovim sokom,  baba ghanush pire od patlidžana s uljem sezama, te labneh, sir s češnjakom. Među omiljenim salatama je tabbouleh, salata od prerađene pšenice s povrćem, uglavnom od rajčice i krastavaca začinjena limunovim sokom, lukom, peršinom i mentom, te fattoush, salata od kruha. Krušni proizvodi služe se uz sva jela, pa su primjerice omiljene khoubiz, male tople, ovalne lepinje koje služe i za prinošenje jela ustima, jer se tradicionalno jede s desnom rukom bez pribora. Lepinje se k tome jedu i izdašno napunjene komadićima mesa, povrća, salatama te primjerice okruglicama od slanutka falafelom. Omiljene lepinje mohalla jedu se i slatke s medom i sirupom od datulje za doručak. Među tradicionalnim jelima su i marinirani komadići ražnjići od piletine, shish tawook ili janjetine, odnosno junetine shish kebab pečeni na roštilju, makhbous, janjetina s rižom, hareis složenac od pšenice i mashwee samak jelo od ribe spremljeno na roštilju. I u svijetu slatkih jela vlada raznolikost, pa su među tipičnim arapskim desertima uz različite baklave, umm ali, slatki puding začinjen cimetom, muškatom i ružinom vodicom, te kunafa, jastučići od tijesta sa sirom natopljeni sirupom od jasmina. Tu je i esh asaraya kolač od sira sa slatkim vrhnjem, muhalabia, puding medom i pistacijima, te primjerice kichk al-fuqura, krema od badema. 

Jeste li znali?

  • tradicionalni beduinski specijalitet je punjena deva u koju se prije pečenja na ražnju stavlja cijelo janje nadjeveno pilićima punjenim rižom i kuhanim jajima, pa za ovo jelo treba i oko 20 pilića, 60 jaja, 12 kg riže, 2 kg badema i 2 kg pistacija
  • među najomiljenijim napitcima koji se piju iz malih čašica i šalica su vrlo, vrlo sladak čaj, te kava bez šećera začinjena uglavnom s kardamomom i ružinom vodicom (ako ste gost, a kako ne bi uvrijedili domaćina morate popiti barem dvije, tri šalice kave!) 
  • kako u UAE živi čak 87% stranaca, primjerice u Dubaiju uz restorane i zalogajnice s brojnim svjetskim kuhinjama ne nedostaje ni fast-food-a ni pizze koja se dostavljaju u najskupljim automobilima na svijetu, uglavnom ferarijima, ali i u lamborghinijima i bentleyima
  • kako nitko ne bi bio gladan i žedan, u svim dijelovima Dubaija postoje automati s besplatnim pristupom jednostavnim jelima i napitcima namijenjeni siromašnim i nezaposlenim stanovnicima najvećeg grada UAE-a
  • zanimljivo je da je u Dubaiju strogo zabranjeno unašati kupljenu svježu ribu u metro kako bi se klimatizirani prostor zaštitio od neugodnog mirisa (o pridržavanju se brine vrlo stroga policija!)