Predavanje predstavnika MPRRR u Podravki

S obzirom da Hrvatska uskoro stupa u Europsku uniju, pred kompanijom su novi izazovi na koje se već niz godina priprema, a suradnja sa predstavnicima MPRRR omogućuje da kompanija bude u korak sa svim zahtjevima koje se pred nju postavljaju.

Stručno predavanje, Koprivnica, 16.06.2011.U organizaciji Društva kemičara i tehnologa Koprivnica i Ljudskih potencijala, 16. lipnja 2011. u Podravki je održano predavanje predstavnika Uprave za sigurnost i kakvoću hrane Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja (MPRRR).
Predavanju je nazočilo preko 70 članova Društva. Na početku predavanja goste je u ime Podravke pozdravio Dragan Habdija, koji je u uvodnoj riječi istaknuo da naša kompanija smatra ulaganje u znanje neophodnim jer želi zadržati visoki nivo kvalitete svojih proizvoda. S obzirom da Hrvatska uskoro stupa u Europsku uniju, pred kompanijom su novi izazovi na koje se već niz godina priprema, a suradnja sa predstavnicima MPRRR omogućuje da kompanija bude u korak sa svim zahtjevima koje se pred nju postavljaju.

Upravu za sigurnost i kakvoću hrane predstavila je ravnateljica, dr. sc. Jelena Đugum.
Uprava za sigurnost i kakvoću hrane je jedna od deset uprava koje se nalaze u sustavu Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, a dijeli se na Sektor za sigurnost hrane i Sektor za označavanje i kakvoću hrane. Djelokrug Uprave obuhvaća suradnju s nadležnim tijelima za sigurnost i kakvoću hrane u zemljama EU i ostalim zemljama te suradnju s posebnim tijelima međunarodnih organizacija (FAO, WHO i EFSA), praćenje procesa harmonizacije legislative iz područja sigurnosti i kakvoće hrane i hrane za životinje, izrada općeg zakona o hrani i njemu pripadajućih propisa iz djelokruga nadležnosti i dr. Više informacija o Upravi može se naći na internet stranici Ministarstva pod rubrikom Hrana.

Dr. vet.med. Ksenija Boroš, načelnica Odjela za opća pravila higijene i opća pravila službene kontrole hrane, je održala iscrpno predavanje na temu Zahtjevi u odnosu na higijenu hrane i mikrobiološke kriterije za hranu. Osnovni propis koji regulira proizvodnju, preradu i distribuciju hrane i hrane za životinje je Zakon o hrani. U prvom planu je subjekt u poslovanju s hranom (SPH) koji mora osigurati pridržavanje propisima u svim fazama proizvodnje, prerade i distribucije, kako bi hrana koja je na tržištu bila sigurna za konzumaciju. Boroš se osvrnula na pravilnike koji definiraju opće obaveze koje ima SPH, u okviru toga detaljnije je objasnila "Higijenski paket". Iz zaključka izdvajamo da mikrobiološki kriteriji predstavljaju smjernice za određivanje prihvatljivosti samog proizvoda i proizvodnog procesa te se koriste tijekom validacije i verifikacije ispravnosti provođenja postupaka temeljenih na načelima sustava HACCP-a i dobre higijenske prakse.

Slijedilo je predavanje dipl. ing. Mihaele Lukačević, voditeljice Odsjeka za opća pravila kontrole hrane i laboratorije o Ulozi laboratorija u području sigurnosti hrane. U skladu sa Zakonom o hrani doneseni su pravilnici o službenim kontrolama i ovlašćivanju službenih i referentnih laboratorija. Laboratoriji su vrlo važna karika u osiguranju zdravstveno ispravne hrane. U nastavku Lukačević je govorila o zahtjevima koje moraju ispuniti službeni i referentni laboratoriji te se detaljnije osvrnula na proces ovlašćivanja laboratorija prema Pravilniku o ovlašćivanju službenih i referentnih laboratorija za hranu i hranu za životinje.

Domagoj Bojko, dr. vet. med. je održao predavanje na temu Upravljanje incidentima (sljedivost, povlačenje i opoziv, HR RASFF, obavještavanje javnosti). Sigurnost hrane podrazumijeva sigurnu i zdravstveno ispravnu hranu duž cjelokupnog lanca prehrane „od polja (farme) do stola" koji uključuje proizvodnju, preradu i skladištenje hrane, te transport i stavljanje na tržište. Sljedivost, između ostalog omogućava, smanjenje rizika za javno zdravlje u slučaju incidenata vezanih za sigurnost hrane, preduvjet je za uspostavu učinkovitih sustava samokontrole (HACCP) i smanjuje troškove u slučaju incidenata (opoziv/povlačenje). Svrha sustava RASFF je da osigurava kontinuiranu komunikaciju između tijela i institucija uključenih u sustav, osigurava brzi protok informacija i dostavu podataka unutar sustava službenih kontrola, brzo i učinkovito poduzimanje potrebnih kontrolnih aktivnosti i/ili mjera. Vodič - sljedivost, povlačenje i opoziv objavljen je na internet stranicama Ministarstva.

Dipl. ing. Jelena Meštrić, načelnica Odjela za označavanje i kakvoću hrane, predstavila je Novi Pravilnik o označavanju, reklamiranju i prezentiranju hrane. Novosti su da: ugostitelji nemaju više obvezu o informiranju o podrijetlu glavnog sastojka u hrani, navođenje zemlje podrijetla za zapakiranu i nezapakiranu hranu nije više obvezno osim u posebnim slučajevima, definiraju se zahtjevi za ambalažu, dopunjuje se definicija sastojaka koja sada uključuje i enzime te se mijenja lista alergena. Na kraju prezentacije je govorila o značajkama navođenja hranjivih vrijednosti hrane te istaknula nazive pravilnika koji su u izradi ili u postupku izmjene.

Posljednja tema bila je Zaštita autohtonih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, predavanje je održala dipl. ing. Edita Volar-Pantić, načelnica Sektora za označavanje i kakvoću hrane. Upoznala je prisutne kako se poljoprivredni i prehrambeni proizvodi mogu zaštititi registracijom njihovih naziva:

  • Oznakom izvornosti - OI
  • Oznakom zemljopisnog podrijetla - OZP
  • Oznakom tradicionalnog ugleda - OTU

U zanimljivom izlaganju objasnila je proces registracije naziva, nacionalne znakove i prava korištenja naziva, postupak certificiranja, službene kontrole i registracije na razini EU.

Na kraju svakog bloka, sudionici skupa su imali prilike predavačima postaviti dodatna pitanja. Brojna pitanja koja su uslijedila, naročito iz područja zaštite autohtonih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda i nadležnostima pojedinih inspekcija, pokazala su da su teme bile dobro izabrane i vrlo zanimljive, te da se ovakva događanja trebaju nastaviti u cilju bolje komunikacije između privrednog sektora i nadležnih institucija, ključnih za nesmetano stavljanje robe na tržište.